Uzyskanie pięknego i trwałego manicure to nie tylko nałożenie koloru na paznokcie. Pierwszym etapem zawsze jest prawidłowe przygotowanie paznokci, skórek poprzedzone ściągnięciem starej hybrydy czy żelu.
Paznokcie możemy opracowywać zarówno pilnikami do paznokci jak i frezami. Praca frezem do paznokci jest dużo szybsza ale wymaga też dużo więcej wprawy i umiejętności – jest to narzędzie, którym nieumiejętną pracą można zrobić krzywdę sobie lub klientce. Zanim sięgniesz po frezarkę (czyli urządzenie, które z dużą prędkością obraca frez) zapoznaj się z zasadami pracy frezami do skórek i paznokci – możesz to zrobić decydując się na profesjonalne szkolenie.
Rodzaje frezów do paznokci
Stylistki paznokci w swojej pracy wykorzystują różne rodzaje frezów. W zależności od rodzaju i przeznaczenia frezu należy też dostosować styl pracy i prędkość obrotów frezarki.
Każdy frez, podobnie jak pilnik do paznokci, posiada swoją gradację (ziarnistość). Każda gradacja ma przypisany kolor, dzięki czemu rozróżnisz frez ostry od delikatnego.
Najdelikatniejszy frez do paznokci to ten z żółtym oznaczeniem. Kolejna gradacja – czerwona – oznacza frezy delikatne. Frezy z oznaczeniem niebieskim są średnio ostre. Zielone – ostre a czarne – bardzo ostre.
W pracy salonowej najczęściej wykorzystuje się frezy do paznokci oznaczone kolorem czerwonym i niebieskim.
Frezy do paznokci różnią się między sobą nie tylko gradacją ale też materiałem, z którego są zbudowane. Rozróżniamy tutaj frezy diamentowe, frezy z węglika spiekanego (karbidowe), frezy wolframowe, frezy ceramiczne, frezy kamienne lub frezy silikonowe.
Dostępne są również trzpienie (mandrele) do mocowania kapturków ściernych. Kapturki ścierne są jednorazowe; podobnie jak pilniki czy pozostałe frezy dostępne występują w różnych gradacjach: 100, 120, 180, 240. Wykorzystasz je do usunięcia hybrydy, zmatowienia płytki czy usunięcia zrogowaceń skóry.
Decydując się na pracę frezami warto zwrócić uwagę na to, czy dany frez nadaje się do dezynfekcji i sterylizacji.
Poniżej przedstawiamy frezy do paznokci AbaGroup i Mani King, które cieszą się największa popularnością.
Frezy diamentowe – do opracowania skórek
Opracowanie skórek oraz płytki frezami diamentowymi pozwala na idealne przygotowanie paznokcia do dalszej pracy. Frezem w kształcie ściętego stożka odsuniesz, odkleisz naskórek od płytki paznokcia oraz zmatowisz płytkę paznokcia. Frezem diamentowym w kształcie płomienia (łezki) podniesiesz i wyczyścisz z nabłonków okolice wałów. Płomień pomoże też w uratowaniu sytuacji, kiedy niechcący zalejesz hybrydą skórki i ją utwardzisz. Frezem w kształcie kulki, walca lub gruszki (odwrócony stożek) usuniesz powstałe podczas wcześniejszej pracy falbanki i wygładzisz skórki.
Najczęściej przy opracowywaniu skórek korzysta się z frezów z czerwonym i niebieskim oznaczeniem.
Frezy z węglika spiekanego – frezy do ściągania hybrydy, żelu, akrylożelu lub akrylu
Frezy z węglika spiekanego, inaczej frezy karbidowe są frezami bardzo twardymi, które idealnie sprawdzą się do zdejmowania z paznokci twardego materiału takiego jak żel, akrylożel czy akryl. Możesz je również wykorzystać do usuwania hybrydy. Frezy karbidowe szczelinowe (te o małej średnicy) możesz użyć do opracowania żelu lub akrylożelu w okolicy skórek lub precyzyjnego wyfrezowania pięknego tunelu podczas przedłużania paznokci.
Frezy karbidowe wykorzystuje się tez w podologii do usuwania zrogowaceń skóry i odcisków.
Zobacz jak w prosty i szybki sposób ściągniesz z paznokci lakier hybrydowy za pomocą freza z węglika spiekanego M25-M AbaGroup.
Frezy silikonowe
Wykorzystanie frezu silikonowego w stylizacji paznokci nie jest konieczne, ale pozwala na uzyskanie jeszcze lepszego efektu przy opracowaniu skórek. W połączeniu z oliwką do skórek Mani King, frez silikonowy umożliwia wypolerowanie skórek i nadanie im instagramowego wyglądu.
Akcesoria pomocnicze